Acasă Forums MSTS/ORTS. Proiecte Atelier Sunete Goarne diverse locomotive

This topic contains 7 replies, has 5 voices, and was last updated by  MYR37 1 week ago.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
  • Author

Aici voi publica goarnele realizate de mine pentru ORTS. Nu garantez functionarea corespunzatoare a sunetelor in MSTS(nu le-am testat), au fost testate doar in Open Rails.

Incep cu goarnele locomotivei GM 1392:

Link Video demonstratie goarne: CLICK AICI!
    Link Descarcare goarne: CLICK AICI!

Instalarea goarnelor se face in 2 etape:
    I. Se copiaza continutul arhivei in urmatoarea locatie: “*NUME FOLDER JOC*\TRAINS\TRAINSET\*NUME FOLDER LOCOMOTIVE*\Sound“, in cazul locomotivelor GM, un exemplu este “Microsoft Games\Train Simulator\TRAINS\TRAINSET\CFR_LDE-EGM_2100_Pack\Sound”.

II. Se modifica fisierul .eng al locomotivei pe ale carei goarne doriti sa le inlocuiti, de exemplu o sa schimb goarnele locomotivei GM 1385.
    II.1. Deschidem fisierul .eng al locomotivei cu Notepad, “64-1385-5_train_heating_off.eng”.
    II.2. Apasam CTRL+F(functia FIND) si scriem “.sms”.
    II.3. Primul rezultat va fi linia ” Sound ( “EGMeng.sms” )”.
    II.4. Inlocuim “EGMeng.sms” cu numele fisierului .sms al goarnelor descarcate si instalate, in cazul acesta “EGMeng_1392.sms”.
    II.5. Mai apasam o data CTRL+F si cautam un alt rezultat “.sms”.
    II.6. O sa gasim linia ” Sound ( “EGMcab.sms” )”.
    II.7. Inlocuim “EGMcab.sms” cu “EGMcab_1392.sms”.
    II.8. Salvam si inchidem fisierul, goarnele fiind instalate. Atentie! GM-urile au 2 fisiere .eng si va trebui sa repetati pasii pentru cel de-al doilea fisier.

Succes!
    PS: Daca doriti anumite goarne si aveti inregistrari decente, pot incerca sa le introduc in simulator.

alexandru
    alexandru
    Administrator

Sti ca toate sunetele au fost globalizate si nu se mai gaseste folderul sound in folderul locomotivei, nu?

RazvanBug
    RazvanBug
    Membru

Hey am reusit sa pun goarnele si as dori sa te corectez aici: Fisierele cu sunete trebuie bagate TRAINS\TRAINSET\CommonSoundCFR\BlackRail\LDE_EGM_2100 nu unde ai zis tu in rest totul este ok, mersi!

@alexandru: ok, nu am stiut.
    @razvanbug: multumesc de corectare.

RazvanBug
    RazvanBug
    Membru

@andreea_deea441 by the way super tari goarnele, felicitari!

NF1-800
    NF1-800
    Administrator

Ma indoiesc de faptul ca nu ai stiut de atata timp dar cel mai probabil folosesti alt pachet.
    Aviz celor care fac modificari in pachetele oficiale, indata ce faceti modificari sunteti direct responsabili de ceea ce faceti iar orice intrebare legata de vreo problema nu se va lua in considerare.
    Aviz si celor care pun la dispozitie astfel de modificari, daca se dovedesc a fi inadecvate sau cauzatoare de probleme, acestia sunt responsabili sa ofere explicatii celor care se lovesc de eventualele probleme iar in lipsa suportului se va recurge la anularea postarii.

@nf1-800: Eu intradevar folosesc pachetele oficiale care au fost distribuite de creatori pe site-urile lor, nu folosesc pachetele modificate disponibile la descarcare pe acest site.

Aviz celor care fac modificari in pachetele oficiale, indata ce faceti modificari sunteti direct responsabili de ceea ce faceti iar orice intrebare legata de vreo problema nu se va lua in considerare.

Atitudinea aceasta mi se pare una total gresita pentru o comunitate care promoveaza crearea de continut si sustinerea jucatorilor unui simulator. Consider ca ar trebui, in masura in care poate fiecare, sa oferim suport oricarei persoane care solicita pe acest forum.

Aviz si celor care pun la dispozitie astfel de modificari, daca se dovedesc a fi inadecvate sau cauzatoare de probleme, acestia sunt responsabili sa ofere explicatii celor care se lovesc de eventualele probleme iar in lipsa suportului se va recurge la anularea postarii.

Sa fiti ferm convins ca o sa ofer ajutor oricarei persoane care intampina probleme in utilizarea continutului publicat de mine. Ar fi absurd si neintuitiv sa fie altfel.

Daca macar o persoana e multumita de continutul pus la dispozitie de mine, eu deja ma declar multumit.
    @razvanbug: Ma bucur ca iti plac, o sa urmeze si altele!

Toate cele bune!

MYR37
    Administrator

“Eu intradevar folosesc pachetele oficiale care au fost distribuite de creatori pe site-urile lor, nu folosesc pachetele modificate disponibile la descarcare pe acest site.”

RECOMANDARE : “PE VIITOR VA RECOMAND SA MERGITI PE ACELE SITE-URI IN CARE ACESTEA ” AU FOST DISTRIBUITE DE CREATORI PE SITE-URILE LOR”.NU ESTE OBLIGATORIU SA FOLOSITI ACEST SITE.
    AVERTISMENT :____________________________________________________________________________________________________________________________
    BAN :____________________________________________________________________________________________________________________________

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)

You must be logged in to reply to this topic.