Acasă Forums MSTS/ORTS. Content românesc Activităţi IR 1821 : ruta Deva – Tg. Jiu

This topic contains 40 replies, has 11 voices, and was last updated by Edy Edy 1 week ago.

Viewing 10 posts - 21 through 30 (of 41 total)
  • Author
    NF1-800
    NF1-800
    Administrator

Activitatea este publicata pe website.

Misu98
    Membru

Activitate incheiata cu succes . O activitate frumoasa atat in ceea ce priveste serviciul facut cat si peisajul minunat prin care trece calea ferata. Multumesc de oportunitatea de a simula aceasta activitate minunata , si iti doresc la cat mai multe activitati super Edy! Spor in continuare!

Edy
    Edy
    Membru

Multam fain, sa fie!

alexfromgl
    Membru

Salutare la toata lumea! Activitatea merge cu succes pana ce ajung la Livezeni. Acolo da crash cu eroarea:
    Error: System.ArgumentOutOfRangeException: Index was out of range. Must be non-negative and less than the size of the collection.
    Parameter name: index
    at System.ThrowHelper.ThrowArgumentOutOfRangeException(ExceptionArgument argument, ExceptionResource resource)
    at System.ThrowHelper.ThrowArgumentOutOfRangeException()
    at System.Collections.Generic.List`1.get_Item(Int32 index)
    at Orts.Simulation.AIs.AITrain.UpdateStationState(Int32 presentTime) in e:\Documents\Coding\Jenkins\jobs\Open Rails Stable\workspace\Source\Orts.Simulation\Simulation\AIs\AITrain.cs:line 0
    at Orts.Simulation.AIs.AITrain.AIUpdate(Single elapsedClockSeconds, Double clockTime, Boolean preUpdate) in e:\Documents\Coding\Jenkins\jobs\Open Rails Stable\workspace\Source\Orts.Simulation\Simulation\AIs\AITrain.cs:line 721
    at Orts.Simulation.AIs.AI.AIUpdate(Single elapsedClockSeconds, Boolean preUpdate) in e:\Documents\Coding\Jenkins\jobs\Open Rails Stable\workspace\Source\Orts.Simulation\Simulation\AIs\AI.cs:line 552
    at Orts.Simulation.Simulator.Update(Single elapsedClockSeconds) in e:\Documents\Coding\Jenkins\jobs\Open Rails Stable\workspace\Source\Orts.Simulation\Simulation\Simulator.cs:line 680
    at Orts.Viewer3D.Viewer.Update(RenderFrame frame, Single elapsedRealTime) in e:\Documents\Coding\Jenkins\jobs\Open Rails Stable\workspace\Source\RunActivity\Viewer3D\Viewer.cs:line 588
    at Orts.Viewer3D.Processes.GameStateViewer3D.Update(RenderFrame frame, Double totalRealSeconds) in e:\Documents\Coding\Jenkins\jobs\Open Rails Stable\workspace\Source\RunActivity\Viewer3D\Processes\GameStateViewer3D.cs:line 121
    at Orts.Viewer3D.Processes.UpdaterProcess.Update() in e:\Documents\Coding\Jenkins\jobs\Open Rails Stable\workspace\Source\RunActivity\Viewer3D\Processes\UpdaterProcess.cs:line 128
    at Orts.Viewer3D.Processes.UpdaterProcess.DoUpdate() in e:\Documents\Coding\Jenkins\jobs\Open Rails Stable\workspace\Source\RunActivity\Viewer3D\Processes\UpdaterProcess.cs:line 108
    at Orts.Viewer3D.Processes.UpdaterProcess.UpdaterThread() in e:\Documents\Coding\Jenkins\jobs\Open Rails Stable\workspace\Source\RunActivity\Viewer3D\Processes\UpdaterProcess.cs:line 74
    at System.Threading.ThreadHelper.ThreadStart_Context(Object state)
    at System.Threading.ExecutionContext.Run(ExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state)
    at System.Threading.ThreadHelper.ThreadStart()

Are cineva idee de ce? Nu stiu de ce am o gramada de probleme cu ruta asta. Am instalat tot content-ul si ruta cu patch-ul dar intampin o gramada de probleme cu ea.
    Multumesc anticipat!

alexandru
    alexandru
    Administrator

Care iti sunt specificatile?

alexfromgl
    Membru

Salut Alexandru!
    i7-5500U 2.4 GHz, 8 GB RAM, NVidia GeForce 920M, Windows 10. Nu e cine stie performant laptopul dar merge bine cu celelalte rute.

Edy
    Edy
    Membru

Ruta Deva-Tg Jiu e o ruta mica care nu face probleme, in comparatie cu mega Ruta CFR. Ai rulat “Installme.bat” din radacina rutei? Altfel erorile ar putea fi de la materialul rulant, ruta merge foarte bine si activitatea la fel, testata cu succes.

alexfromgl
    Membru

Da, am rulat installed.bat, am verificat si daca toate fisierele au fost instalate cu succes si nu am avut erori. Am verificat consisturile si am vazut ca erau cateva vagoane lipsa. Le-am inlocuit cu altele existente dar tot erori am. Ruta Wallachia ruleaza ok si nu am probleme cu ea. Aveam OR1.3, am facut downgrade la 1.2 si tot nimic. Alta chestie ciudata e ca am probleme cu toate activitatile pe ea. De exemplu la IR1922 la Simeria nu se face verde (la amandoua activitatile), celelalte cu marfare iar nu merg cum trebuie.
    Ce setari folosesti? Multumesc de ajutor Edy!

NF1-800
    NF1-800
    Administrator

Incearca sa bifezi optiunea Start logging with the simulation start din Options/Data Logger. Aceasta optiune trebuie sa creeze un fisiet .txt pe desktop unde se inregistreaza toate operatiunile de rulare a OR-ului. In felul acesta se poate citi mai in clar ceea ce se intampla. Desigur, nu exista garantia ca se poate gasi solutia daca nu se poate detecta problema. In cazul in care faci asta, sa incarci acel fisier .txt temporar pe wetransfer si lasa un link aici.

alexfromgl
    Membru

Salut! Desigur, uite aici link-ul. Mersi de ajutor!

• This reply was modified 1 week, 1 day ago by  alexfromgl.
Viewing 10 posts - 21 through 30 (of 41 total)

You must be logged in to reply to this topic.