Acasă Forums MSTS/ORTS. Proiecte Atelier Sunete Sunete pentru Radio

This topic contains 12 replies, has 4 voices, and was last updated by  andreea_deea441 1 year, 2 months ago.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 13 total)
  • Author
    RazvanBug
    RazvanBug
    Membru

Am inregistrat cateva comunicatii radio de la Cluj cat il asteptam pe 1838 am editat cum am stiut sunetele dar daca este cineva mai priceput am lasat si inregistrarie full
    De retinut: Inregistrarile sunt facute pe telefon asa ca nu sunt ele cele mai bune dar cred ca sunt ok…
    Radio

RazvanBug
    RazvanBug
    Membru

Si inca o chestie imi cer scuza ca sunt numai 3 de toate dar astia de la Cluj nu stiu sa vorbeasca =)) glumesc

NF1-800
    NF1-800
    Administrator

Daca esti multumit de inregistrari, ti le poti pune daca asa mult iti doresti.
    Dat fiind faptul ca este vorba despre sunetele de interior, trebuie sa tii cont ca ai nevoie sa fie in format stereo.
    Daca inregistrarea este mono, o poti face stereo artificial ca OR-ul sau MSTS-ul sa o redea la viteza normala.
    Alte lucruri de care trebuie sa tii cont sunt: formatul fisierului audio care trebuie sa fie .wav; frecventa, cea implicita fiind cea a MSTS-ului care este de 11025Hz dar poti folosi chiar si calitatea de 44100Hz iar pentru asta trebuie sa te asiguri ca ai aliniatul din fisierul .sms, care specifica folosirea acestei frecvente.

RazvanBug
    RazvanBug
    Membru

Ok iti multumesc NF1 o sa incerc sa fac ca suntelele sa functioneze.

Nu e obligatoriu sa fie mono/stereo la interior/exterior. Așa e in MSTS si in versiunile mai vechi de OR, am observat că OR-ul 1.3 nu mai face diferența între stereo si mono(doamne ajuta, așteptam asta de 4 ani). Sunetele mono se aud perfect si la interior si la exterior.

NF1-800
    NF1-800
    Administrator

N-am facut teste ca sa verific asta datorita faptului ca sunt obisnuit deja cu stilul de lucru din epoca MSTS-ului.
    Sa presupunem ca sunt in regula fisierele audio mono (16 bit) atat pentru exterior cat si pentru interior dar totusi cred ca nu poti folosi de exemplu fisiere audio stereo pentru exterior, la mijloc fiind vorba de doppler effect.
    Daca ai facut ceva research, ar prinde bine ceva feedback vis-a-vis de treaba asta.

Ca un offtopic, de ce sunetele convertite din dav in wav de exemplu, se “strica” in OR?
    Sa zicem ca (virgula) convertesc sunetul de conectare disjunctor de la LE3400 din RW(pentru orgoliul meu). De fiecare data cand conectez locomotiva la retea, sunetul specific disjunctorului incepe sa se auda si mai “pitigaiat”, pana cand da crash OR…

NF1-800
    NF1-800
    Administrator

Nu cred ca este suficient sa convertesti fara a verifica si proprietatile .wav-ului rezultat. Fenomenul pe care-l explici se poate datora faptului ca nu ai fisierul in formatul asta : PCM signed 16 bit, mono/stereo. Pe langa asta trebuie sa fi si pe aceeasi frecventa (Hz).

Codec: PCM S16 LE(s16l)
    Type: Audio
    Channels: Mono
    Sample Rate: 44100 Hz
    Bits per sample: 16

NF1-800
    NF1-800
    Administrator

Atunci ar mai fi o situatie speciala. Caz intalnit la un coleg unde avea placa de sunet dedicata si nu era setata sa redea si sub 24 de biti.

Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 13 total)

You must be logged in to reply to this topic.